Схильність до набору зайвих кілограмів багато в чому визначається типом конституції. Розрізняють три типи конституції: нормостенічний, астенічний і гіперстенічний. Гіперстеніки зазвичай більш схильні до ожиріння.
Експрес-метод: конституційний тип можна визначити, вимірявши кут, утворений дугами ребер з вершиною мечовидного відростка грудини. Результати оцінюємо таким чином:
Кут близько 90* – нормостенічний тип;
Кут менше 90* (гострий) – астенічний тип;
Кут більше 90* (тупий) – гіперстенічний тип.
Існують і інші причини, що сприяють набору ваги.
Що таке надлишкова вага і що таке ожиріння?
Надлишкова вага і ожиріння: якщо вага тіла не перевищує “ідеальну” більш, ніж на 10%, вона називається надлишковою. Все, що вище 10%, трактується як ожиріння.
Аліментарне ожиріння
Учені виділяють дві стадії, два види і чотири ступені ожиріння:
Стадії ожиріння:
– прогресуюча;
– стабільна.
Види ожиріння (по В.Г.Баранову і М.М.Тушинській:
– первинне, його ще називають спонтанним або есенціальним;
– вторинне – ожиріння, що виникло як наслідок різних первинних патологічних процесів.
Ступені ожиріння:
1-я ст.ожиріння: надлишок маси тіла перевищує «ідеальну» не більш, ніж на 29%;
2-я ст. ожиріння: фактична маса тіла перевершує «ідеальну» на 30-49%;
3-я ст. ожиріння: надлишкова вага складає 50-99;
4-я ст.ожиріння: фактична вага тіла вище за норму більш, ніж на 100%.
Як визначити свою ідеальну вагу?
Будь-яка формула для визначення норми ваги – умовна. Маса тіла і його вага індивідуальні для кожного з нас і зумовлені генетично, залежать від сукупності природжених і придбаних особливостей організму. Але певні усереднені стандарти є.
Формула Брока. Для чоловіків середньостатистичноі будови тіла нормальна вага визначається за формулою:
МТ = Р – 100 (при зрості 155-165 см)
МТ = Р – 105 (при зрості 166-175 см)
МТ = Р – 110 (при зрості більше 175 см),
Де МТ – маса тіла (у кг);
Р – зріст (у см).
Для жінок відповідно із зростом груп маса тіла у всіх випадках має бути на 5% менше, ніж у чоловіків.
Формула Кребса (Модернізована формула Брока).
Для чоловіків: МТ = У – 0,4 (У – 52),
Для жінок: МТ = У – 0,2 (У – 52),
Де МТ – нормальна маса тіла, в кг
У – зростання в см мінус 100 (У – 100).
Оцінюючи результати, слід враховувати, що у гіперстеніків їхня нормальна маса тіла може перевищувати розраховану за формулою на 7%, а у астеніків – менша на 6% – і це треба розглядати як норму.
Індекс Брейтмана. «Ідеальна» маса тіла розраховується по формулі:
Зріст (у см) помножити на 0,7, і з отриманого числа відняти 50.
Індекс Кетле (ГИК). Масу в кілограмах необхідно поділити на зріст у метрах, зведення у квадрат:
вага нормальна, якщо показники наступні –
у жінок – від 19 до 23,8
у чоловіків – від 20 до 25;
надлишковою вага вважається при наступних цифрах –
у жінок – до 28,
у чоловіків – до 39;
згідно індексу Кетле, ступені ожиріння відповідають наступним цифрам:
1 ст. 2 ст. 3 ст. 4 ст.
жінки 28-30,7 30,8-35,4 35,5-47,3 більше 47,3
чоловіки 30-32,2 32,3-37,2 37,3-49,7 більше 49,7
Але треба розуміти, що поняття «Нормальна вага» достатньо індивідуальне і залежить від багатьох чинників: раси, етносу, віку, статі, процентного вмісту м’язової маси, щільності жирових відкладень, чистоти типу конституції, наявності певних діагнозів тощо. Точніше уявлення про власне тіло ви можете скласти за допомогою фахівців.
C якою швидкістю можна худнути без шкоди для здоров’я?
Худнути треба зі швидкістю, яка є найбільш комфортною для вашого організму і не заподіє йому шкоди.
Деякі лікарі говорять про процентний вимір швидкості схуднення і визначають норму в 3-5% від вихідної ваги. Само собою зрозуміло, що у такому випадку при різній початковій вазі буде рекомендована і різна норма. Наприклад, при 150 кг максимальна місячна швидкість скидання ваги складає 7,5 кг, а при 90 кг – 4,5 кг. Причому треба пам’ятати, що кожного місяця треба починати розрахунок норми з нової цифри – адже вага з кожним місяцем зменшуватиметься.
Мені така система бачиться дещо громіздкою і далеко не завжди безпечною. Тому ми у своїх розрахунках орієнтуємося на наступні параметри:
– вік – бо чим старше людина, тим з більшою обережністю потрібно підходити до будь-яких різких змін у іі способі життя, раціоні харчування, переміні кліматичних зон і, відповідно, у вазі;
– наявність тих або інших діагнозів – людям з сердечними проблемами протипоказані голодування, а розвантажувальні дні не мають бути особливо жорсткими; діабетикам у більшості випадків не рекомендується худнути більше, ніж на 2 кг в місяць і т.д.;
– пружність м’язового корсета – нетреновані або ослаблені через вікові зміни м’язи можуть провокувати зовнішнє старіння тіла і утворення непотрібних складок на обличчі, тому в таких випадках треба грамотно підійти до вибору фізичних навантажень, масажу і фізпроцедур, що допомагають зберегти зовнішню молодість;
– наявність і міра проявленості набряків – якщо набряклість значна, можна і потрібно починати з розвантаження організму від надлишкової рідини, тоді зменшення ваги у перші місяці може досягати значної кількості кілограмів.
– «вік» жирової тканини – у разі, якщо людина має другу і вище стадію ожиріння, при швидкому схудненні може статися опущення нирок зі всіма витікаючими наслідками (провисання сечоводів, висхідна інфекція тощо), порушення у роботі кишковика та інші неприємні ускладнення здоров’я.
Існують і інші чинники, які зобов’язаний враховувати грамотний лікар при визначенні формули схуднення.
Загальні ж усереднені цифри – 2-4 кг в місяць.
Як правильно контролювати вагу?
1. Зважуватися. Тут єдиної думки немає. Хтось пропонує зважуватися 2 рази в день, а хтось – 1 раз на тиждень. Виходячи з нашого досвіду, для складання чіткішої картини бачення процесу краще зважуватися 1 раз на день. Робити це бажано вранці, відразу після припинення, до відправлення природних фізіологічних функцій.
2. Вимірювати об’єм об’єму грудей, талії, стегон. При правильно організованих фізичних навантаженнях вага спочатку може навіть трохи збільшуватися або залишатися без змін, але об’єми зменшуватимуться, тобто тіло ставатиме все стрункішим. Відбувається це за рахунок збільшення маси м’язових тканин.
Показники, які систематично відображатимуться в графіці, дадуть можливість більш повно бачити картину особливостей роботи вашого організму.
Як не переїсти в гостях
В гості краще одягнути вузький облягаючий одяг, краще з досить жорстким пояском.
Перед походом у гості обов’язково перекусіть вдома. Не керуйтеся приниципом: «З’їсти в гостях на всю суму дарунку» – дорожче обійдеться.
Голодна людина з’їдає набагато більше, ніж потрібно зараз її організму для поповнення запасів енергії.
Якщо є можливість, сядьте так, щоб ви бачили себе у дзеркалі.
Починайте пригощатися з найменш калорійних блюд.
Відкушуйте маленькими шматочками, наслідуючи англійським леді – виглядатимете ефектніше, та і інші користі приєднаються вмить.
Навіть найменші шматочки їжі не зашкодить прожовувати до 40 разів.
Танцюйте – багато і захоплено. Це відірве вас від столу і допоможе швидше витратити з’їдене.
Не забувайте про інші перерви в гулянні (співайте, виходила подихати свіжим повітрям, розповідайте анекдоти тощо).
Прийміть щось з ферментів, призначених для якіснішого переварювання їжі. Вибір препарату обговоріть з вашим лікарем.
Якщо ж стіл наповнений стравами, яких вам навряд чи вдасться скуштувати у найближчому майбутньому, і відмова від них створить більше передумов для стресу, чим само по собі переїдання – ймовірно, не варто особливо стримуватися на цей раз. Але обов’язково організуйте після цієї події додатковий 1-3 розвантажувальних дні.
Як схуднути після пологів
Якщо ожиріння не досягло четвертого ступеня ожиріння, ми не радимо вдаватися до будь-яких інших заходів для схуднення, поки ви годуєте дитину грудьми, окрім збільшення фізичних навантажень. Бо зазвичай це позначається порушенням в обміні речовин як дитяти, так і мами.
Будьте особливо обережними в період годування з БАДаміи (біологічно активними добавками). більшість з них має чимало протипоказань, і їх прийом може досить серйозно позначитися на здоров’ї як дитини, так і вашому.
Організм готовий ефективно співпрацювати з вами у позбавленні від зайвих кілограмів зазвичай через один-три місяці після завершення годування грудьми. Тут доречні всі прийоми, які знайде корисними ваш лікар.
Що стосується фізичних навантажень, то вони мають бути погоджені з вашим акушером-гінекологом. Наявність у процесі вагітності різних відхилень, або пошкодження статевих шляхів під час пологів, як і кесаревий розтин, вимагають спеціального підходу до вибору вправ.
Загальні ж рекомендації такі. Аби заощадити час на спортзалі, гуляйте з немовлям не на балконі, а в парках, в скверах, по вулицях. Користуйтеся “кенгурушкою”, поки дитя маленьке. Коли ж воно почне вчитися ходити – грайтеся в “доганялки”, бігайте, стрибайте, робіть зарядку «на двох» і просто радійте життю разом з ним.
Обновки в одязі поліпшать настрій і створять додаткову мотивацію до схуднення, що вже само по собі прискорить появу бажаних результатів.
Сміх знижує вагу
Говорять, що посмішка – це поцілунок душі. З усміхненою людиною приємно знаходитися поруч, спілкування з похмурим – напружує.
А чи доводилося вам коли-небудь сміятися до сліз, до зведених м’язів? Якщо так, постарайтеся пригадати, що ви відчували відразу після нападу сміху. Звичайно це солодка знемога, очищення, душевний підйом.
Оздоровлююча і зціляюча дія сміху має під собою конкретну фізіологічну основу.
По-перше, добрий сміх зміцнює імунну систему і активізує роботу внутрішніх органів. Серцебиття частішає, і, відповідно, покращується циркуляція крові і дихання. Сміх підвищує рівень антитіл і білих кров’яних тілець, цим самим підвищується опір інфекціям.
По-друге – зверніть на цю ососбливу увагу – сміх тренує краще за спорт. Двадцять секунд інтенсивного сміху на три, а то і п’ять хвилин подвоюють частоту серцебиття. Аби досягти такого ефекту за допомогою вправ, потрібно три хвилини енергійно гребти веслами.
Про позитивний вплив сміху на здоров’я знали спрадавна.
Відомий англійський лікар XVII століття Сиденгем відзначав: “Приїзд клоунів у місто має значення для здоров’я його жителів значно більше, ніж десятки мулів, навантажених ліками”.
А в Європі у середні віки говорили, що прибуття у місто бродячого цирку корисніше, ніж каравану з ліками. Вже тоді розуміли, що сміх і веселощі зцілюють.
Староіндійські медичні трактати рекомендують лікувати ангіну паралельно з виконанням таких йогівських вправ, як, наприклад, “паща лева”, ще і сміхом. М’язові навантаження в області глотки покращують кровообіг запалених тканин і сприяють швидкому одужанню. Іммануїл Кант у книзі “Критика чистого розуму” писав, що сміх дає відчуття здоров’я, активізує всі життєво важливі процеси.
Про користь сміху говорило багато інших відомих людей. Наприклад, Фрідріх Ніцше у книзі “Так говорив Заратустра” радив: “Десять разів повинен ти сміятися протягом дня і бути веселим: інакше вночі тебе непокоїтиме шлунок, тому що він є батьком скорботи”.
“Сміх – найнадійніший засіб від всіх хвороб!” – любив повторювати Микола Гоголь. “Одна хвилина сміху замінює чарку горілки, сто грамів вершкового масла, три порції горіхового морозива і сприяє схудненню” – жартував відомий письменник.
Якось довелося читати про цікавий експеримент. Вагу людей виміряли до і після перегляду фільмів. З’ясувалося, що багато з тих, хто вибрав фільм жахів або трагедію, тяжчали від п’ятдесяти до декількох сотень грамів. Зате ті, що вибрали для перегляду гарну комедію, добре і від душі посміявшись, легко «спалювали» від СТА ГРАМІВ ДО ОДНОГО КІЛОГРАМА!
Легкі думки, оптимістичне сприйняття життя, позитивні емоції і почуття гумору – це найефективніша психологічна і фізіологічна база для швидкого схуднення! До речі, а ви теж чули вирази: «важкі думки» і «легкі думки» – які в народному фольклорі ілюструють той або інший настрій?
Голод, апетит, збудження шлунку і спрага
На відміну від тварин, людина вживає їжу не лише для насичення, але і для здобуття приємних відчуттів.