Стадії нікотинової залежності за В. А. Рязанцевим
Кожен рік 8 мільйонів людей у світі помирають через куріння. Нікотинова залежність – це хвороба, яка поєднує порушення обміну речовин та нервової системи. Вона викликає серцево-судинні хвороби, онкологію, хвороби дихальної системи. Близько 55% від усіх курців намагаються кинути палити, усвідомлюючи негативні наслідки власної залежності.
Психологічна та фізіологічна залежність від тютюнопаління

Наркологи виділяють дві види залежності. Вони розвиваються послідовно та викликають неприємні почуття в тілі та дратівливість при спробах відмовитись від цигарок. Чим більше вони виражені, тим важче проходить лікування, але ти більша користь для здоров’я людини.
Фізична залежність від паління
Вдихання диму від цигарок провокує у мозку викид адреналіну та дофаміну. Вони виступають як психостимулятор, викликаючи помірну ейфорію. Коли стимулюючий ефект закінчується, людина повертається до більш пригніченого стану. Вона стає дратівливою та нервовою до тих пір, поки не випалить наступну цигарку. З часом проміжок збуджувального ефекту скорочується, людина все менше часу може витримати без цигарки. Так зростає кількість цигарок на день.
Психологічна залежність від куріння
Психологічна залежність – це потреба у палінні, яка викликана психологічними причинами. Серед цих причин може бути почуття невпевненості в собі, труднощі у спілкуванні з незнайомими людьми, потреба у додатковій стимуляції, ритуалізація поведінки, переживання стресу. Після цигарки людині здається, в неї покращився настрій, підвищилась працездатність. Але через декілька годин після цього людині становиться гірше та в неї виникає сильне бажання викурити ще одну.
Три стадії залежності від куріння

Ознаки 1-ої стадії нікотинової залежності
Перша стадія означає епізодичне або ритуальне куріння, коли людина долучається до сигарети при нагоді: з однолітками, за компанію або через переконання «коли курю, ефектніше виглядаю». Такий ритм отруєння тютюном в основному властивий підліткам або не зовсім зрілої молоді. Кількість викурених сигарет в день зазвичай коливається від однієї до кількох. Перерви в палінні можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. Подібні відносини з нікотином мають назву шкідливої звички. В людини спостерігається тільки психологічна залежність від куріння. Зазвичай відмова від тютюну при такому положенні справ відбувається безболісно.
Поведінка на 2-ій стадії залежності від паління
Кількість сигарет, що викурюються, коливається в межах 8-15 штук в день. З соматичних порушень спостерігаються відхилення в роботі нервової системи (підвищена збудливість, емоційна нестійкість тощо) та ослаблення функції органів дихання (початкові прояви хронічного бронхіту, схильність до простудних захворювань). Якщо людина починає курити в шкільному віці, одночасно значно або різко порушуються функції мозку: погіршується пам’ять, може порушуватися сон, змінюється здатність засвоювати навчальний матеріал.На цій стадії в людини починає розвиватись фізіологічна залежність.
Характеристика 3-ої стадії нікотинової залежності
Кількість викурених сигарет коливається від 15 до 30 штук на день. Обов’язковими стають ранкова та вечірня сигарета. Іноді вже на цій стадії може стати обов’язковою «нічна сигарета». Виразність залежності висока – без сигарети погіршується настрій, робота не ладиться, різко підвищується нервова збудливість. В людини діагностуються гастрит, виразкова хвороба. В неї страждають судини, звідси розвивається враження серцево-судинної системи, облітеруючий ендартеріїт, прогресує рання імпотенція. Одночасно існує високий ризик розвитку обструктивного бронхіту. Імунна система в цілому слабшає, тому з’являється схильність до будь-яких інших захворювань.В людини з’являються інші залежності, наприклад, пристрасть до алкоголю, кофеїнізм.
Тест Фагерстрема на залежність від куріння
Існує надійний інструмент для того, що самостійно діагностувати власну залежність від нікотину. Це тест Фастергерма, який складається з шести питань, які оцінюють звички курців. Методика досить точно оцінює ступінь фізіологічної залежності від паління. Пройти тест Фастергема онлайн можливо у на сайті.Де лікувати нікотинову залежність?
Медичний центр Надії Бурмаки – це мережа українських клінк, які існують понад 10 років. Ви можете пройти діюче лікування від тютюнопаління у 15 містах України, у тому числі – у Києві, Львові, Черкасах, Тернополі. Вам допоможуть кинути палити лікарі з досвідом практики понад 30 років. У нас доступні всі сучасні методики лікування: психотерапія, гіпнотерапія, кодування, медикаментозна терапія. Ознайомитись з результатами нашої роботи можна, подивившись інтерв’ю з пацієнтами, які успішно подолали цю шкідливу звичку за допомогою спеціалістів центру Надії Бурмаки.